Spotkania przedstawicieli Izby z Ministerstwem Gospodarki i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

W dniach 19.02 oraz 26.02 odbyły się spotkania konsultacyjne z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Na pierwszym spotkaniu w obecności Dyrektor Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki Pani Ewy Swęndrowskiej-Dziankowskiej - Prezes Sebastian Nietupski oraz Członek Zarządu Zbigniew Stosio prezentowali dla zaproszonych Konsuli WPHI z Niemiec, Włoch , Anglii , Holandii oraz Hiszpanii obecne trendy i nastroje w naszym sektorze na świecie oraz podsumowali słabe wyniki operatora ministerialnego programu wsparcia branży. Jednocześnie zostały sformułowane propozycje zmiany kierunków wsparcia MG m.in. takie jak:

A. wprowadzenie obowiązkowej rejestracji jachtów w Polsce

B. finansowe wsparcie obecności polskich stoczni na imprezach targowych w następujących krajach europejskich:

- Niemcy ( targi w Dusseldorfie , Hamburgu i Berlinie )

- Francja ( targi w Paryżu , Cannes i La Rochelle )

- Szwecja ( targi w Sztokholmie)

- Norwegia ( targi w Oslo )

- Holandia ( targi w Amsterdamie )

- Wielka Brytania ( targi w Southampton i Londynie )

 

C. finansowe wsparcie obecności polskich stoczni na imprezach targowych w następujących krajach poza europejskich:

- Turcja ( Istambuł )

- Rosja ( Moskwa )

- Emiraty Arabskie ( Dubaj )

 

D. finansowe wsparcie obecności polskich dostawców dla branży na największej dedykowanej imprezie targowej - METS Amsterdam ( Plan Izby - utworzenie polskiego pawilonu )

 

E. wsparcie MG poprzez częściowe finansowanie wprowadzania innowacyjnych proptotypów na rynek.

Wyjaśnienie: Czas życia produktu skórczył się z 10 do 4 lat. Chcąc być konkurencyjny - stocznie polskie jak i zagraniczne zostały zmuszone do ciągłego wprowadzania nowych modeli na rynek. Każdego roku powstaje w każdej z naszych stoczni od 2 do 6 nowych modeli. Koszty wdrożeniowe są bardzo wysokie i znacząco ograniczają polski potencjał budowania POLSKIEJ MARKI.

 

F. wsparcie MG przy organizacji ekspozycji polskich producentów na targach w Miami lub w Forcie Lauderlade ( USA ) i Rio De Janeiro ( Brazylia )

Wyjaśnienie: Rynki USA i gospodarek wschodzących ( Ameryka Południowa i Azja ) są poza zasięgiem naszych stoczni . Koszty są zbyt wysokie.

 

Na drugim spotkaniu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - Prezes Sebastian Nietupski oraz Członek Zarządu Magda Janowska dyskutowali z przedstawicielami MSZ - I Radcą Cezariuszem Kwaterskim oraz Panem Miłoszem Łabądziem o możliwościach efektywnej współpracy. Po rozmowie wspólnie zostały ustalone pierwsze działania - uczestnictwo sektora w EXPO2015 w Mediolanie, wsparcie działań promujących w tym roku 600 lecie współpracy gospodarczej z Turcją oraz promocja sektora w nowo otwartej placówce MSZ w Dubaju.

 

 
 

Złoty Sponsor

 

Partner Medialny

 

KONTAKT

STADION NARODOWY
al.ks.J.Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
Tel: +48 735 45 22 33
NIP: 525-23-81-085
email: office@polboat.eu

© Copyright 2011-2016 - All rights reserved
Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych

facebook twitter