Honorowy patronat Bałtyckich Regat Żeglarzy Samotników o Puchar Poloneza

Po latach przerwy w roku ubiegłym doszło do reaktywacji Bałtyckich Regat Żeglarzy Samotników o Puchar Poloneza.

Regaty odbyły się na historycznej i tradycyjnej trasie: Świnoujście - Christianso – Świnoujście. Zgodnie z zapowiedziami impreza odbędzie się po raz kolejny także w tym roku. Organizatorzy XII edycji przyjmują już zgłoszenia chętnych do startu w tej prestiżowej imprezie. Do niedzieli na listę chętnych wpisało się już 24 żeglarskich samotników. Dziesięciu z tej liczby ostatecznie potwierdziło udział w zawodach. W zeszłorocznej edycji do rywalizacji wystartowało 15 jachtów. Puchar Poloneza i 1 miejsce w klasie KWR zdobył Krzysztof Krygier na jachcie s/y Bluefin, 1 miejsce w klasie otwartej zajął Radosław Kowalczyk na jachcie s/y Miniocean 650.


Patronat honorowy nad regatami objęła Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych a jej prezes Andrzej Janowski został zaproszony do startu. Patronat medialny nad regatami objął Magazyn Wiatr, na jego łamach będzie można czytać relacje z przebiegu regat. Potwierdzono również udział systemu lokalizacji X Way, dzięki któremu będzie można oglądać jachty w trakcie wyścigu online. Przypomnę że w zeszłym roku regaty Poloneza były również monitorowane – dzięki temu Regaty Poloneza stały się pierwszymi regatami pełnomorskimi które były monitorowane w Polsce. Pozycje jachtów można było śledzić na www.portalzeglarski.com

Bałtyckie Regaty Samotników to jedna z najbardziej prestiżowych imprez żeglarskich jakie rozpoczynają się i kończą nad Świną, oraz jedne z najtrudniejszych regat pełnomorskich w Polsce. Główna nagroda – puchar „Poloneza” nawiązuje do jednego z legendarnych rejsów polskiego samotnika - kapitana Krzysztofa Baranowskiego który na jachcie pod tą właśnie nazwą opłynął samotnie ziemię i zakończył swój rejs w 1974 r.

Inicjatorami samotnego ścigania się na Bałtyku byli kapitanowie Jerzy Siudy i Kazimierz Jaworski, którzy w 1973 roku urządzili "prywatne" regaty Świnoujście - Bornholm – Świnoujście. W kolejnych latach startowali w nich m.in. tacy słynni polscy żeglarze jak: Jerzy Rakowicz, Krzysztof Baranowski, Jerzy Madeja, Barbara Chmielewska, Janusz Charkiewicz, Zygmunt Kowalski, Zdzisław Paska i wielu innych wybitnych żeglarzy których nie sposób wymienić. Od 1974 roku organizatorem regat był Jacht Klub Wyższej Szkoły Morskiej. Patronat nad Regatami objął JM Rektor Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie - doc. mgr kpt. ż w. Eugeniusz Daszkowski. Dla upamiętnienia rejsu kpt. Krzysztofa Baranowskiego dookoła świata, Bałtyckie Regaty Samotnych Żeglarzy nazwano Regatami o Puchar "POLONEZA", jachtu symbolu polskiego samotnego żeglarstwa wyczynowego. Nagrodą główną, o którą walczyli samotnicy, był wieczysty "PUCHAR POLONEZA" ufundowany przez dyrektora Morskiej Stoczni Jachtowej im Leonia Teligi - mgr Edmunda Bąka. Puchar otrzymywał kapitan jachtu, który w najkrótszym czasie przeliczeniowym pokonał trasę regat ze Świnoujścia, dookoła grupy wysp Christianso, które należało minąć lewą burtą, do Świnoujścia. Do regat dopuszczone były jachty, których długość całkowita była nie mniejsza niż 9 m. i posiadających świadectwo pomiarowe IOR Mark II lub III.

Mimo że do startu pozostało pięć miesięcy to już dziś można mieć nadzieję, że na starcie w świnoujskiej marinie zamelduje się rekordowa liczba uczestników. Potwierdzili swój udział następujący kapitanowie: Krystian Szypka, Radosław Kowalczyk, Cezary Szymański, Michał Jabłoński, Marek Lewenstein, Maciej Ziemba, Edward Zając, Marek Lisowski, Krzysztof Krygier i Andrzej Kruszczyński. Organizatorzy czekają na kolejne zgłoszenia.
Zgłoszenie do regat, lista uczestników oraz więcej informacji :


http://www.portalzeglarski.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2062:regaty-poloneza-&catid=59:regaty-poloneza&Itemid=343

 

Autor Krzysztof Krygier

 
 

Złoty Sponsor

 

Partner Medialny

 

KONTAKT

STADION NARODOWY
al.ks.J.Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
Tel: +48 735 45 22 33
NIP: 525-23-81-085
email: office@polboat.eu

© Copyright 2011-2016 - All rights reserved
Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych

facebook twitter